Протягом березня – квітня 2023 року Українським державним центром позашкільної освіти спільно з Громадським об'єднанням «Федерація авіамодельного спорту України» були проведені Всеукраїнські відкриті змагання учнівської молоді (юніори) з авіамодельного спорту (вільнолітаючі моделі у приміщенні) у змішаному форматі. У змаганнях прийняли участь 120 вихованців закладів позашкільної освіти з Дніпропетровської, Запорізької, Закарпатської, Кіровоградської, Київської, Сумської, Чернігівської областей, міста Києва та авіамоделісти з Французької Республіки та Республіки Польща.

 

 

Юні авіамоделісти змагалися у класі моделей літаків F-1-N (вільнолітаючі моделі) літати вони можуть тільки в закритих приміщеннях. Завданням юних спортсменів було – налаштувати та запустити літак так, щоб він літав найдовше. Це найпростіші авіаційні моделі, саме з них і починають свій шлях в авіамодельний спорт. Подібні моделі – дають змогу розуміти основні принципи роботи авіаційних пристроїв – як літає літак, чому виникає підіймальна сила у крила, яка функція рулів тощо. В процесі виготовлення моделей діти освоюють первинні навички майстрування руками, розвивають дрібну моторику, пізнають основи конструювання.

В цьому році Всеукраїнські змагання проходили у змішаному форматі, заклади позашкільної освіти, які мали можливість, проводили міські та обласні змагання в очному форматі, залікові польоти проводилися в спортивних залах або інших приміщеннях, висотою стелі не більше 10-ти метрів. Даний формат дозволив учасникам продемонструвати свої навички керуванням моделями та набратися досвіду в проведенні подібних заходів. Інші учасники присилали на розгляд суддівської колегії польотні протоколи і відео файли, за якими здійснювалось оцінювання. Слід відмітити що в цьогорічних змаганнях серед учасників в більшої кількості були дівчата, які не відставали у результатах польотів від хлопців. Проведення змагань у змішаному форматі дало змогу залучити більшу кількість учасників.

За результатами змагань визначилися переможці особистої та командної першості. Перше місце у загальному заліку та два призових місця в інших вікових категоріях 6-12 та 12-16 років зайняла команда комунального позашкільного навчального закладу «Центр науково-технічної творчості учнівської молоді Металургійного району» Криворізької міської ради Дніпропетровської області, друге місце у загальному заліку та призове місце у віковій категорії 6-12 років здобувала команда позашкільного навчального закладу «Центр дитячої та юнацької творчості Шевченківського району» Запорізької міської ради Запорізької області та третє загальнокомандне місце здобула команда комунального позашкільного навчального закладу «Дніпропетровський обласний центр науково-технічної творчості та інформаційних технологій учнівської молоді». Слід відмітити, що перше місце у віковій категорії 15-18 років здобула команда Конотопського центру дитячо-юнацької творчості Конотопської міської ради Сумської області та третє місце у віковій категорії 13-15 років команда комунального закладу позашкільної освіти «Закарпатський обласний центр дитячої та юнацької творчості» «Падіюн». Переможці змагань отримали дипломи, медалі та командні кубки.

За підсумками змагань призери зможуть взяти участь у спортивних подіях більш високого рангу. Але найчастіше, отримавши початковий досвід і вміння, вони починають займатися більш складними видами авіамодельного спорту.